• luty02
  • 520373de129b5_o
  • 52d53c3469cb0_o
  • original
  • 521e17c06068c_o
  • 85228574
  • 338951
  • 520372f7b23b6_o

Człuchów to miasto, które chlubi się ponad 660-letnią historią. Położone jest na pograniczu Kaszub i Krajny, w południowo-zachodniej części województwa pomorskiego. Niewątpliwą atrakcją miasta i okolic jest polodowcowe ukształtowanie terenu z charakterystycznymi jeziorami oraz malowniczymi wzgórzami morenowymi, gęsto porośniętymi lasami. Tak bogate i różnorodne środowisko przyrodnicze stanowi naturalny raj dla żeglarzy, wędkarzy, grzybiarzy czy też miłośników wypoczynku. Istotnym atutem miasta jest też jego przeszłość, której ślady są do dziś widoczne w wielu miejscach. Warto zobaczyć pozostałości pokrzyżackiego zamku (fosy, kamienne umocnienia podzamczy, mury obronne oraz 46-metrową wieżę z lochami), kościół p.w. św. Jakuba Apostoła, rynek z kamienicami, pocztę, ratusz, wille na ul. Batorego, dawną stację dyliżansowni oraz dawny browar.

 

zamek krzyżacki

 

Najcenniejszym zabytkiem w Człuchowie i regionie jest zespół zamku pokrzyżackiego, który do naszych czasów przetrwał w formie szczątkowej, ale świadczy o potędze i wielkości pierwotnego założenia. Wzniesiony w Człuchowie zamek był drugą co do wielkości warownią krzyżacką po Malborku – siedzibą komtura i konwentu krzyżackiego. Człuchowska fortyfikacja zamkowa została wybudowana w XIV wieku przez Zakon Krzyżacki. Przyjmuje się, że budowa trwała od 1325 r. do ok. 1365 r. Zamek w czasach krzyżackich pełnił bardzo ważną rolę w systemie obronnym państwa zakonnego i był w owych czasach uznawany za warownię nie do zdobycia. Jednym z komturów na zamku człuchowskim był legendarny Konrad Wallenrod. Po wyparciu Krzyżaków z Pomorza Gdańskiego zmieniła się funkcja warowni, która stała się rezydencją magnacką znaczących rodów polskich i litewskich. Dziś zamkowa krzyżacka wieża, najwyższy punkt w okolicy, służy telewizyjnym przekaźnikom i turystom podziwiającym panoramę miasta i okolic. www.muzeum.czluchow.pl

park „lasek luizy”

XIX-wieczny zabytkowy park miejski – Lasek Luizy to oprócz zamku jedna z największych atrakcji Człuchowa. Parki w stylu angielskim wymyślono w Anglii już w XVIII w. Przy ich tworzeniu brali udział pisarze, konserwatorzy sztuki, artyści, ludzie zajmujący się filozofią. Lasek Luizy powstał ok.1800 roku na malowniczym terenie, jaki tworzył półwysep na jeziorze Słuchów. Przekopano odpływ z jeziora w ramach prac melioracyjnych w Prusach. Woda w jeziorze opadła, tworząc drogę, fosa wyschła, dając dostęp do terenu dzisiejszego parku. W 1772 r. utworzono tu przystanek poczty dyliżansowej. W 1807 r., w drodze do Tylży przejeżdżała tędy królowa pruska-Luiza, która zachwyciła się tym miejscem. 4 lata później mieszkańcy nazwali półwysep Kujawy-Wzgórzem Luizy. Powstał tu lasek. W 1826 r., po długich staraniach park przeszedł na własność miasta. Przez wiele lat ludzie starali się upiększać to miejsce. Po wojnie dopiero w 1991 r. park stał się własnością miasta, a nie częścią Lasów Państwowych.W 2008 r. wpisano go do rejestru zabytków,j ego aktualną renowację współfinansuje Unia Europejska.